Black British Theatre Awards 2020

0

Posted by shireen-torrance

The best of Black British Theatre will gather (socially distanced) for the Black British Theatre Awards 2020 this weekend. 

First presented last year, the awards are produced by Kwame Kwei-Armah, and directors Charlie Di Placido and Kojey Radical. 

BBTA Directors Solange Urdang and Omar F Okai say "This is an important year with UK Theatre coming to a standstill and The Black Lives Matter movement protests. We feel it is important now more than ever to highlight the wonderful Black British talent we have in abundance and hope to bring positivity to such a difficult time".

The awards will be hosted at the Young Vic this Saturday 10th October and will be broadcast next month on the new free Sky Arts TV channel.

The full list of nominees is below:

 

BEST DIRECTOR AWARD FOR A PLAY OR MUSICAL

Clint Dyer, Death of England, National Theatre

Nadia Latif, Fairview, Young Vic Theatre

Ola Ince, Appropriate, Donmar Warehouse

Roy Alexander Weise, Master Harold &... and the boys, National Theatre

 

BEST PRODUCER AWARD

Adrian Grant, Thriller Live, Lyric Theatre

Nicole Raquel Dennis and Ryan Carter, Turn Up, Cadogan Hall

Tobi Kyeremateng, My White Best Friend (and Other Letters Left Unsaid), Royal Court

Theatre

 

BEST CHOREOGRAPHER AWARD

Kenrick ‘H2O' Sandy MBE, REDD, Barbican Theatre

Lanre Malaolu, Pass Over, Kiln Theatre

Shelley Maxwell, Master Harold &... and the boys, National Theatre

 

BEST DANCE PERFORMANCE IN A DANCE PRODUCTION ?AWARD

Kenrick ‘H2O' Sandy MBE, REDD, Barbican Theatre

Marcelino Sambé, The Cellist, Royal Opera House

 

BEST DANCE PRODUCTION AWARD

Ingoma, Ballet Black, Barbican Theatre

REDD - Boy Blue, Barbican Theatre

Some Like It Hip Hop - ZooNation, Peacock Theatre

 

BEST USE OF INNOVATION AND TECHNOLOGY

Nicole Raquel Dennis and Ryan Carter, Turn Up, Cadogan Hall

 

LIGHT AND SOUND RECOGNITION AWARD

Carmen Wright

Simeon Miller

Tony Gayle

 

COSTUME DESIGN RECOGNITION AWARD

Jodie Simone Howe

Maybelle Laye

Natalie Pryce

 

BOOK AND LYRICS RECOGNITION AWARD

Arinzé Kene

Roy Williams

Shirley Thompson OBE

 

MUSICAL DIRECTOR RECOGNITION AWARD

Ian Oakley

Sean Green

Shiloh Coke

 

CASTING DIRECTOR RECOGNITION AWARD

Isabella Odoffin

 

BEST MALE ACTOR IN A PLAY

Lucian Msamati, Master Harold ... and the boys, National Theatre

Paapa Essiedu, Pass Over, Kiln Theatre

Valentine Olukoga, The Fishermen, Trafalgar Studios

 

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY

Rakie Ayola, On Bear Ridge, Royal Court Theatre

Ronke Adekoluejo, Three Sisters, National Theatre

Sharon D Clarke, Death of a Salesman, Piccadilly Theatre

 

BEST SUPPORTING MALE ACTOR IN A PLAY

Arinzé Kene, Death of a Salesman, Young Vic Theatre

Nari Blair-Mangat, Cyrano de Bergerac, Playhouse Theatre

Reice Weathers, The Upstart Crow, Gielgud Theatre

 

BEST SUPPORTING FEMALE ACTOR IN A PLAY

Cherrelle Skeete, The High Table, Bush Theatre

Michele Austin, Cyrano de Bergerac, Playhouse Theatre

Rosalind Eleazar, Uncle Vanya, Harold Pinter Theatre

 

BEST PRODUCTION PLAY

Death of a Salesman, Piccadilly Theatre

Fairview, Young Vic Theatre

Three Sisters, National Theatre

 

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL AWARD

Jason Brock, Thriller Live, Lyric Theatre

Jonathan Andrew Hume, Come from Away, Phoenix Theatre

Noah Thomas, Everybody's Talking About Jamie, Apollo Theatre

 

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL AWARD

Aisha Jawando, TINA – The Tina Turner Musical, Aldwych Theatre

Maiya Quansah-Breed, Six the Musical, Arts Theatre

Miriam-Teak Lee, & Juliet, The Shaftesbury Theatre

 

BEST SUPPORTING MALE ACTOR IN A MUSICAL AWARD

Arun Blair-Mangat, & Juliet, The Shaftesbury Theatre

Nicholas McLean, Wicked, Apollo Victoria Theatre

Tarinn Callender, Hamilton, Victoria Palace Theatre

 

BEST SUPPORTING FEMALE ACTOR IN A MUSICAL AWARD

Melanie La Barrie, & Juliet, The Shaftesbury Theatre

Nicole Raquel Dennis, Dear Evan Hansen, Noël Coward Theatre

Shanay Holmes, The Bridges of Madison County, Menier Chocolate Factory

 

BEST MUSICAL PRODUCTION AWARD

Hamilton, Victoria Palace Theatre

Thriller Live, Lyric Theatre

TINA – The Tina Turner Musical, Aldwych Theatre

 

LGBTQ+ CHAMPION AWARD

Arun Blair-Mangat

Layton Williams

Rikki Beadle-Blair

 

DISABILITY CHAMPION AWARD

Chris Fonseca

Rachel Nwokoro

 

BEST TEACHER OF PERFORMING ARTS AS A SUBJECT AWARD

David Blake, WAC Arts

Dollie Henry, Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance

Kamara Gray, Urdang Academy/Artistry Youth Dance

 

BEST RECENT GRADUATE AWARD

Danielle Fiamanya, Guildford School of Acting

Stacy Abalogun, Royal Academy of Dramatic Art

Tonye Scott-Obene, Italia Conti Academy of Theatre Arts

 

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Shirley Thompson.

Good luck to all the talented nominees and especially my cousin Natalie Pryce recently worked on 846 Live - a powerful show that tackled the issues surrounding the murder of George Floyd. (See photo above taken by Tristram Kenton/The Guardian) 

Natalie has been nominated in the Costume Design Recognition Award!  

Share Post on Social Media



Please login to drop a comment for this post. Click here